Co kupić na roczek dla dziewczynki?

Roczek to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, dlatego warto zadbać o to, aby prezent był nie tylko piękny, ale również praktyczny i odpowiedni dla dziewczynki w tym wieku. W tym artykule przedstawimy kilka propozycji prezentów i zabawek, które z pewnością przypadną do gustu malutkiej jubilatce. Zobaczmy, co możemy kupić na roczek dla dziewczynki!

Co kupić na roczek dla dziewczynki?
Co kupić na roczek dla dziewczynki?

Praktyczne prezenty na roczek dla dziewczynki

Śliniaki i ubranka

Śliniaki i ubranka to bardzo praktyczne prezenty dla rocznej dziewczynki. W tym wieku dzieci dużo ślinią się i brudzą, więc dobrze mieć zapas śliniaków, żeby móc je często zmieniać. Poza standardowymi bawełnianymi śliniakami, można kupić też śliniaki z dodatkową warstwą chłonną.

Jeśli chodzi o ubranka, to warto postawić na bodziaki, bluzeczki z długim rękawem, spodnie dresowe i skarpetki antypoślizgowe. Są one wygodne, ciepłe i pozwalają dziecku swobodnie się ruszać. Dobrze sprawdzą się też body z długim rękawem i rozporkiem w kroku.

Książeczki edukacyjne

Książeczki edukacyjne to świetny prezent dla rocznej dziewczynki. Warto wybrać książeczki z grubym kartonowym papierem, dużymi, kolorowymi ilustracjami i prostymi wierszykami lub historyjkami. Takie książki rozwijają wyobraźnię, uczą nowych słów, a przede wszystkim zachęcają do wspólnego czytania z rodzicami.

Dobrze sprawdzą się książeczki o zwierzątkach, pojazdach, przyrodzie czy codziennych czynnościach. Fajnym pomysłem są też książeczki z serii „pierwsze słowa” lub „pierwsze liczenie”. Warto też pomyśleć o książeczkach do kolorowania lub wyklejania, które ćwiczą motorykę małej rączki.

Bezpieczne zabawki

Wybierając zabawki dla rocznej dziewczynki, bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Najlepsze są zabawki wykonane z nietoksycznych, certyfikowanych materiałów, bez ostrych krawędzi i drobnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć.

Sprawdzą się miękkie pluszaki, piłki i klocki z certyfikowanego drewna lub tworzywa. Fajną opcją są też zestawy garnków, talerzy i sztućców – zachęcą malucha do zabawy w „gotowanie” i będą bezpieczne. Dobrze kupować zabawki w jaskrawych kolorach – przyciągną uwagę dziecka.

Przed zakupem warto dokładnie obejrzeć zabawkę, sprawdzić oznaczenia i certyfikaty. Bezpieczeństwo to podstawa – reszta to już dobra zabawa!

Zabawki edukacyjne dla rocznej dziewczynki

Zabawki edukacyjne dla rocznej dziewczynki
Edukacyjne zabawki dla rocznej dziewczynki

Zabawki do nauki chodzenia

Roczne dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, więc świetnym pomysłem na prezent są zabawki wspierające naukę chodzenia. Sprawdzą się interaktywne chodziki – przytrzymują dziecko, a ono samo pcha je do przodu. Wzmacniają mięśnie i poprawiają koordynację.

Fajne są też zabawki, które dziecko ciągnie za sobą – np. wózki, taczki czy pociągi z kolorowymi elementami. Zachęcają malucha do robienia kroków i utrzymywania równowagi. Można też kupić specjalne bramki lub pałąki, przy których dziecko będzie ćwiczyć stawianie kroków i zmianę kierunku.

Zabawki do nauki mówienia

Roczne dzieci uczą się mówić pierwsze słowa, więc dobrym pomysłem są interaktywne zabawki wspierające rozwój mowy. Świetnie sprawdzą się pluszowe zwierzątka, które odtwarzają różne dźwięki po naciśnięciu łapki. Zabawka mówi np. „mama”, „tata” lub naśladuje odgłosy zwierząt.

Można też kupić książeczki z przyciskami i prostymi historyjkami. Gdy dziecko naciśnie guzik, zabawka odtwarza dźwięk pasujący do obrazka, np. szczekanie psa czy dźwięk samochodu. To zachęca malucha do nauki nowych słów.

Świetne efekty dają też zestawy do ćwiczeń logopedycznych – piłeczki do dmuchania, gryzaki, grzechotki. Wzmacniają mięśnie buzi i języka.

Zabawki do nauki kształtów i kolorów

W wieku 1 roku dzieci zaczynają rozpoznawać kolory i proste kształty, więc warto kupić odpowiednie zabawki edukacyjne. Świetnie sprawdzą się klocki do wkładania w odpowiednie otwory – maluch ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową i uczy się dopasowywania kształtów. Pomocne będą też kolorowe klocki do układania wieżyczek – dziecko poznaje kolory i doświadcza przyjemności z budowania.

Można też zainwestować w specjalne zestawy z klockami, kształtami, puzzlami dopasowującymi się do siebie. W zestawie znajdą się klocki w kształcie kwadratu, koła, trójkąta itd. oraz puzzle pasujące do tych kształtów. Świetna zabawa i nauka przez zabawę.

Fajnym pomysłem są też interaktywne zabawki – np. klocki, które mówią nazwę koloru po umieszczeniu na specjalnej podstawce. Z pewnością zainteresują i zaciekawią roczną dziewczynkę!

Hit na roczek – co jest teraz na topie?

Hit na roczek
Hit na roczek

Interaktywne zabawki

Obecnie wśród prezentów dla rocznych dzieci prym wiodą interaktywne zabawki, które angażują zmysły i zachęcają maluchy do samodzielnej aktywności. Hitem są np. drewniane tory, po których dziecko przesuwa kolorowe pociągi i wagoniki. Może je układać na różne sposoby, rozwijając kreatywność i motorykę.

Popularne są też zabawki typu popup – po naciśnięciu wyskakują z nich elementy, poruszają się, emitują dźwięki i światełka. Zachwyca to maluchy i zachęca do naciskania, przesuwania, ciągnięcia zabawek.

Rodzice chętnie kupują także drewniane sortery – klocki różnych kształtów do dopasowywania w otwory. Minimalistyczne, estetyczne i super rozwijające. Trafiają w gusta zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Zabawki sensoryczne – stymulujące zmysły

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się zabawki sensoryczne, stymulujące zmysły dziecka. Hitem są np. kule sensoryczne – miękkie, kolorowe piłki wypełnione fakturami. Maluch może je ściskać, gniotąc znajdujące się w środku wypełnienia.

Chętnie kupowane są też sensoryczne dywany i maty z tkanin o różnych fakturach, kształtach i kolorach. Dziecko bawiąc się na nich poznaje nowe struktury i bodźce dotykowe. To świetnie stymuluje zmysły w tym wieku.

Zabawki muzyczne

Zabawki muzyczne to kolejny hit wśród prezentów dla roczniaków. Hitem są kolorowe instrumenty perkusyjne – grzechotki, bębenki, dzwonki czy marakasy do trzymania i potrząsania. Dostarczają dziecku nowych wrażeń dźwiękowych i zachęcają do aktywności.

Popularne są też interaktywne zabawki ze zwierzątkami śpiewającymi piosenki – wystarczy nacisnąć łapkę lub brzuszek. Podobają się zwłaszcza dziewczynkom. Chłopcom można kupić samochodziki z efektami dźwiękowymi.

Super pomysłem są też kolorowe mikrofony i pianina. Pobudzają wyobraźnię i zachęcają maluchy do wydawania dźwięków, śpiewania i tańczenia. To świetna zabawa i nauka przez muzykę.

Inspiracje na prezent dla rocznej dziewczynki

Inspiracje na prezent dla rocznej dziewczynki
Inspiracje na prezent dla rocznej dziewczynki

Prezenty do pokoju dziecka

Szukasz inspiracji na prezent dla rocznej dziewczynki? Świetnym pomysłem będą gadżety do jej pokoju. Możesz kupić kolorową lampkę nocną w kształcie zwierzątka, która będzie ciekawym elementem wystroju i przytulnym światełkiem na dobranoc.

Sprawdzi się też tablica korkowa lub sucho-ścieralna, którą później zapełnicie zdjęciami i pracami plastycznymi dziewczynki. To miła pamiątka z pierwszych lat życia.

Jeśli chcesz postawić na wygodę i praktyczność, kup wygodny materac lub kocyk do zabawy. Świetnie sprawdzi się też pufa w kształcie zwierzątka – będzie służyć dziewczynce przez długie lata!

Jak wybrać najlepszy prezent dla rocznej dziewczynki

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Wybierając prezent dla rocznej dziewczynki, przede wszystkim zwróć uwagę na bezpieczeństwo zabawki. Najlepiej wybierać produkty z atestami, wykonane z nietoksycznych materiałów. Zabawka nie powinna mieć ostrych krawędzi ani drobnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć.

Sprawdź też, czy wiek umieszczony na opakowaniu odpowiada rozwojowi Twojej córeczki. Unikaj prezentów dla starszych dzieci – mogą okazać się zbyt trudne lub niebezpieczne dla roczniaka.

Zwróć uwagę, czy zabawka nie zawiera magnesów lub baterii dostępnych bez śrubokręta. Te elementy są ryzykowne dla najmłodszych. Postaw na proste, bezpieczne zabawki, które zapewnią dobrą zabawę i nie stwarzają zagrożenia.

Jak rozważać preferencje i zainteresowania dziewczynki

Wybierając prezent, weź pod uwagę zainteresowania i preferencje dziewczynki. Jeśli uwielbia oglądać bajki o zwierzątkach, możesz kupić pluszowego misia lub edukacyjną książeczkę o pszczółkach. Jeśli kocha muzykę, spraw jej bębenek lub kolorowy mikrofon.

Obserwuj, z jakich zabawek maluch najchętniej korzysta i postaw na podobne. Np. jeśli uwielbia wkładać klocki do pojemników i wysypywać je na podłogę, możesz kupić większy zestaw elementów do układania i dopasowywania.

Dobrym pomysłem są też prezenty, które zachęcą dziewczynkę do nowych aktywności, rozwiną zainteresowania i zdolności. Np. instrumenty muzyczne, kredki, farbki – zainspirują do twórczości.

Rozważania dotyczące wieku i rozwoju

Wybierając prezent, pamiętaj o etapie rozwoju, na którym znajduje się roczne dziecko. W tym wieku maluchy uczą się chodzić, mówić pierwsze słowa i poznawać otaczający je świat. Stawiaj na proste, interaktywne zabawki, które zapewnią stymulację i zachęcą do samodzielnej aktywności.

Świetnie sprawdzą się kolorowe klocki, piłki, książeczki z wierszykami i obrazkami, proste puzzle. Możesz też wybrać zabawki wspierające rozwój ruchowy, jak chodziki, czy mowy – mikrofony, zwierzątka mówiące po naciśnięciu.

Unikaj natomiast zbyt skomplikowanych zabawek z setkami elementów i funkcji, wymagających precyzji manualnej. Pamiętaj, że w przypadku dziecka, które ma 12 miesięcy lepiej stawiać na prostotę.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish